Su Kuyusu Duyurusu!

Su Kuyusu Duyurusu!

Görmedin mi, Allah, gökten su indirdi, böylece yeryüzü yemyeşil donatıldı. Şüphesiz Allah, lütfedicidir, herşeyden haberdardır.

Hac Suresi, 63. ayet

 

 

Yaşam kaynağı, ferahlık, bereket ve temizlik olan su tüm canlılar için vazgeçilmez bir nimettir. Hayırseverlerin desteğiyle Afrika’da su kuyuları açıyoruz. Açtığımız su kuyuları ücra bir köyde susuzluğu bitirdiği gibi bir medrese bahçesinde talebelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Sağlıklı ve temiz suya erişimin oldukça zor olduğu coğrafyalarda su kuyularının açılmasıyla yeryüzüne fışkıran her su damlası insanlığa ve dünyaya umut oluyor. Allah Teâlâ’nın en büyük lütuflarından olan su ne yazık ki Afrika ve Güney Asya’da yaşayan kardeşlerimizin ulaşmakta büyük zorluk çektiği bir nimet. Dünya’da çoğu Müslüman yaklaşık 700 milyon insan temiz ve sağlıklı su içemiyor. Çamurlu su birikintilerden iptidai şartlarda arıtılarak elde edilen sular her hafta çoğu 5 yaşın altındaki çocuk ve bebek olmak üzere 2 bin insanın hayatına mal oluyor. Özellikle kadın ve çocuklar günde 6 saatlerini evlerine su taşımakla geçiriyor. Çocuklar eğitimlerine zaman ayırmada güçlük çektiği gibi, kadınlar evleri ve aileleriyle yeteri kadar ilgilenemiyor.

Nerelerde Su Kuyusu Açıyoruz?

Susuzluğun kanayan bir yara olduğu Afrika’da özellikle ekonomik sebeplerden dolayı açılamayan su kuyuları Müslüman kardeşlerimizi zor durumda bırakıyor. Ülkelerin ücra köşelerindeki köylerinde yaşayanlar bir araya gelse dahi su kuyusu açtırma gücünü sağlayamıyor. Daru’l-Fünun Vakfı olarak bağışçılarımızın verdiği destekle özellikle suya ihtiyaç olan yerlere yönelik oluşturduğumuz su kampanyalarını hızlıca tamamlayarak, su kuyusunu kullanıma sunuyoruz. Su kuyularını Nijerya, Mali, Togo, Burkinafaso ve Fildişi Sahilleri’nde açıyoruz. Su kuyularını bizzat bölgeye giden ekiplerimizce belirli periyotlarla kontrol ederek uzun süreler hizmette kalmasını sağlıyoruz. Eksiklikleri varsa tamamlıyor, bozulan parçaları varsa tamir ediyor veya yenisiyle değiştirerek tekrar su akmasını sağlıyoruz.

“Bir Damla Su Binlerce Umut” kampanyamız kurak topraklara ve çatlamış dudaklara ferahlık olmaya devam ediyor. Afrika’daki Müslüman kardeşlerimizin suya kavuşmasına vesile olmak isterseniz siz de su kuyusu açtırabilirsiniz. Açılan su kuyusu ile ilgili köylerdeki yüzlerce kişi su bulmak için kilometrelerce yol kat etmeyecek ve kirli su içmek zorunda kalmayacak. Medreselerdeki talebeler içme suyu ve temizlik ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacak, ilme daha fazla vakit harcadıkları gibi zor şartlar altında gerçekleştirdikleri ibadetleri kolaylaşacak. Bağışlarınız ve detaylı bilgi için 0212 822 0 571 veya 0212 822 15 71 nolu çağrı merkezimizi numaralarımızı arayabilirsiniz.