• Atikali Mah. Silistre Sk. No:21 FATİH / İSTANBUL
  • 0212 621 82 92
  • darulfununvakfi@gmail.com
  • Hesap Numaralarımız
Darul-Fünun Vakfı

Sosyal ve Kültürel Hizmetlerimiz

2015 İştişare Ve Kardeşlik Kampı

2015 İştişare Ve Kardeşlik Kampı

Kamplarımız Da; Kardeşliğimizi Iliklerimize Kadar Hisseder, Birliğimizi Perçinleştirir, Manevi Duygularımızı Zirvelere Taşırız. Vakıf Adam Olmanın, Davaya Sevdalanmanın, Allah (Cel

“ALLAH’ın ipine hep birlikte sımsıkı sarılın ve ayrılmayın” Müslümanların tarih boyunca hezimete maruz kalışlarının altında yatan gerçek, bu ayete muhalefetten başka bir şey değildir. İşte size Uhud muharebesi, Bedir gibi şanlı bir zaferden sonra müminler böyle bir sonuç beklemiyordu. Ama ALLAH ve Resulünün teklifine karşı bir teklifin bedeli başka ne olabilirdi ? Risalet penâh Efendimizden sonra İslamın vahdeti sağlanabilseydi, binlerce Müslüman kanı dökülürmüydü ? Sıffın ve Cemel vakaları yaşanırmıydı ? Kim derdi Bizans bir gün devrilecek. Alparslan gibi bir yiğit, Fatih gibi bir cengâver, Bedir Ehli gibi bir ordunun karşısında hangi güç durabilirdi. Şanlı ecdadımızı serhat boylarında zaferden zafere koşturan, ehli küfür karşısında yıkılmaz bir bend gibi salâbet ve metânet sahibi yapan, bu ayete imtisalden başka bir şey değildir. Osmanlı Devleti’nin güçlü olduğu dönemlerde hangi baba yiğit müslümanlara kem nazarla bakabilirdi. Çünkü Osmanlı İslam Birliğini sağlamıştı. Müminlerin tefrikaya düşmelerini önemli ölçüde engellemişti. Ve nihayet bu Devleti Aliyye yıkıldı, sonuç, onlarca kabile devleti; tefrika, asırlarca bitmeyecek göz yaşı ve ehli küfrün zaferi.

Öyleyse her Müslümana müminlerin birliğini sağlayacak kardeşlik ve dayanışma ruhunu geliştirecek eylem ve faaliyetler içinde olması bir ferizadır. Ve bizler bu anlayışla hareket ederek evvela niyetlerimizi berraklaştırdık, ardından hedefimizi tesbit ettik ve el ele vermeye başladık cemiyet olduk, vakıf olduk, Darul-Fünun oluverdik, kardeşlik ve dayanışmayı geliştirecek vesîleler aradık. Bu vesileler arasında aileleride kapsayan kamp fikrinde ittifak ettik. Bu düşünceyle ilk kampımızı 2012 yılında Afyonda, ikincisini bir yıl sonra Mudurnu Bolu’da, üçüncüsünü, 2014 yılı içerisinde yine Mudurnu’da, dördüncüsünü de 2015 yılı içerisinde Yalova’da gerçekleştirdik.