• Atikali Mah. Silistre Sk. No:21 FATİH / İSTANBUL
  • 0212 621 82 92
  • darulfununvakfi@gmail.com
  • Hesap Numaralarımız
Darul-Fünun Vakfı

Sosyal ve Kültürel Hizmetlerimiz

2015 İcazet Merasimi

2015 İcazet Merasimi

Râsulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)Ve Sahabe-I Kiramdan Başlayıp Bu Güne Kadar Ulaşan Izacet Sistemi Medreselerimiz Ve Alimlerimiz Tarafından Günümüze Kadar Titizlikle Uygulanm

İcazet sözlükte izin, ruhsat, müsaade manasına gelir. İcazetname ise Arapça - Farsça bir terkip olup dini ilimlerde tahsilini tamamlayanlara imtihan sonrasında verilen mezuniyet belgesi, izinname ve şehadetname için kullanılır.

İslam hukukunda belge özelliği taşıyan icazet, verilen kişinin hizmet alanını ve yeteneklerini tespit eden bir delil olup, İslami tedrisatta yüksek seviyede verilen ruhsat belgelerini, sanat ve meslekte yeterlilik için gerekli olan izin ve onay ifade eden bir terimdir. Aynı zamanda icazet, hocanın medrese usulüne göre talebesine okuttuğu kitap, ders veya tamamlattığı eğitim ve öğretimi ispat eden belgedir. İcazetnamelerin verildiği gün adeta bir bayram havası yaşanır. İcazetnameyi verecek hoca besmele, hamdele ve salvele’yi okuduktan sonra mezun olacak talebeleri tebrik eder. “Cenabı hak icazetinizi mubarek eylesin, aldığınız bu ruhsat ile sizleri diğer insanların hidayetine vesile kılsın. Râsulullah efendimizin himayesinde hizmet etmekte sizleri muvaffak etsin” gibi dualar eder. Mezun olan talebenin bundan sonra yeni bir künyesi olur. Artık müderris olmuştur. İcazet merasimi mezuniyet demek olduğu gibi aynı zamanda yeni bir başlangıcın ifadesidir. Bu zamana kadar okuyanlardandınız bundan sonra okutanlardan olacaksınız demektir. İcazet ilimde nihayete ulaşmak değil ilim ehli olmaya liyakat kazanmaktır.

Evveli soğandan acı sonu baldan tatlı olan ilim ve irfanın tarifsiz haz ve lezzetine ulaşmak. İşte bütün bunlar sizlerin desteği ve Cenabı Hakk’ın inayetiyle elde edilir. Kıyamete kadar daha nice icazet merasimlerinin yapılmasını temenni ederek, bu kutlu manzaraların oluşmasında emeği geçen bütün dostlarımızı tebrik eder sonsuz şükranlarımızı sunarız.